זה לא חלום

רוני קידר, 'קול אחר'

24/6/2013


נכון, לכל אחד במדינה דמוקרטית הזכות לומר את דברו, וזכותו של כל אחד לשמוע או לאטום את אוזנו. אבל אתה ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ממקום מושבך ברצותי או לא ברצותי ובין אם תימצא אשם או זכאי, צריך לשקול אלף פעם כל מילה היוצאת מפיך. "לכבוש שוב את עזה", אתה אומר. האם באמת שקלת מה זה אומר?


אני יושבת על גבול הרצועה, בנתיב העשרה, ומעברה השני של החומה יושבים אנשים, נשים וטף שרוצים לחיות, לא רק להיות אלא לחיות.בלי שלהם יהיו חיים, שיהיה ברור לך ולכולם, גם לנו לא יהיו חיים. למעני ולמענם אני רוצה שרעם הרקטות, הטילים והמרגמות ייפסק וכן רעם ההפגזות.


כבוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיע הזמן - לא מחר, אתמול - להחליף את הדיסקט ולהתחיל לחשוב קצת אחרת. הדרך הקלה ביותר, האינסטינקטיבית, היא להחזיר באלימות, לכבוש, "לנקות. אבל האם הדרך הזאת הביאה או תביא לפתרון? אני חושבת ומאמינה שלא.


אנחנו יודעים היטב ולרוב מצליחים להגיע למי שמאחורי פיגוע זה או אחר ומאחורי ירי רקטות זה או אחר. אנחנו בהחלט יכולים להיות לא פחות טובים בלהגיע לאלו שרוצים לדבר, שרוצים לשנות, שרוצים לחיות, והם ישנם. האם, עם היד על הלב, באמת ניסיתם?


ישנם פתרונות. אמש, במעגלים ב-12 מקומות בארץ, ישבו אנשים ודנו ביוזמות שלום שונות. וכן, ישנם כאלו... היו שצידדו בשתי מדינות לשני עמים. היו שצידדו במדינה אחת לשני עמים. הועלו יתרונות וחסרונות לכאן ולכאן. האם אנחנו כמדינה באמת דנו עם שכנינו, אבל באמת מתוך נחישות למצוא את הפתרון המוצלח ביותר לשני העמים? לדעתי לא.


נכון, אני מכירה את כל הסיסמאות ואני לא מקבלת את כל האחריות למצב עליי, אבל אני מאמינה שיש בכוחנו לעשות שינוי בדרך אחרת, בדרך של הידברות והבנה ולא בדרך של אלימות. אומרים לי שאני חולמת. לא, לא! חולמים אלו שחושבים שאם יפגיזו ו/או יכבשו את עזה שוב ושוב, בסופו של דבר הפלסטינאים יבואו על ארבע לבקש שלום. זה לא יקרה, לא ככה. חולמים אותם פלסטינאים שחושבים שאפשר לזרוק אותנו, עם ישראל, לים. הם חולמים.


החלום שלי הוא הרבה יותר בר-ביצוע ועם סיכוי גדול יותר להצלחה. האמינו לי! תנסו ותראו. כשאני אומרת תנסו, אני לא מתכוונת לשבת משני עברי השולחן וברגע שמגיעים לנקודה שלא מסכימים עליה, לקום ולצאת. אני מתכוונת לכך שאם מגיעים לסוגיה שאין עליה הסכמה ממשיכים הלאה ומחפשים דרך שכן מסכימים עליה. זהו בעיני משא ומתן, וזה אפשרי.